‘מה זה Bluetooth?’: מדריך למתחילים לטכנולוגיה האלחוטית

רוב הסיכויים שאתה מכיר את אופן הפעולה של טכנולוגיית בלוטות ‘- כנראה השתמשת בו כדי לשייך את האייפון שלך ל- AirPod או לחבר את תוכנית המוזיקה האהובה עליך לרמקול.

במונחים הפשוטים ביותר, Bluetooth היא הטכנולוגיה המאפשרת החלפת נתונים בין מכשירים במרחק קצר של מרחק.

מה שמפריד בין גלי רדיו Bluetooth לשידור שנשלח על ידי תחנת הפופ המועדפת עליך הוא העובדה שגלי Bluetooth אינם נוסעים רחוק ומעבירים כל העת תדרים.

לרוב מכשירי ה- Bluetooth טווח קישוריות מרבי של כ -30 רגל, והמרחק הזה מצטמצם כאשר קיימים מכשולים (כמו קיר).

עכשיו, באשר לשינוי התדר הקבוע? זה חלק אחר בסיפור לחלוטין.

חיבורי Bluetooth הם חיבורים אלחוטיים מאובטחים

התקנים המחוברים דרך Bluetooth הם בדרך כלל מאובטחים ובטוחים מפני פריצה.

הסיבה לכך היא שהם פועלים על כל אחד מהתדרים השונים השונים, והמכשירים מקפצים בין תדרים אלה מאות פעמים בשנייה.

זה נקרא “ספקטרום המפץ בתדרים”, והכל מבטיח שלא ניתן לפרוץ את מכשירי ה- Bluetooth שלך – לא דרך אות ה- Bluetooth, בכל מקרה.

לשם מה משתמשים ב- Bluetooth

כאמור, Bluetooth משמשת לעתים קרובות לזיווג מכשירים ניידים עם מכשירים ניידים או קבועים אחרים. זה יכול להיות האוזניים שלך, המכונית והמקרר החכם שלך. אך לעיתים קרובות זה פועל גם בדרכים המורגשות פחות באופן מיידי, כגון קישור מדפסת או עכבר למחשב.

מכיוון ש- Bluetooth ו- Wi-Fi הם לרוב משלימים, עובדים בו זמנית ומציעים קישוריות רבה באותה מידה, יתכן שלא תמיד תדע איזו חומרה מתאימה לאילו מכשירים. רק דעו שאם בטווח, מכשירים שהותאמו בעבר באמצעות Bluetooth ינסו להתחבר אוטומטית.

מכיוון שלעיתים קרובות אפילו לא תבינו מתי מכשירים מתחברים זה לזה באמצעות Bluetooth, כדאי מדי פעם לפתוח לפתוח את אפליקציית ההגדרות שלכם בטלפון (או כל מכשיר אחר עם קישוריות Bluetooth), לכו לכרטיסיית ה- Bluetooth ולקחת מבט על כל המכשירים שעלולים לחבר ולשים לב לכל דבר שהוא, למעשה, כבר מחובר.

ואם אי פעם נפטרים ממכשיר Bluetooth או מתכננים לא להשתמש בו במשך זמן רב, בחר בכל דרך “לשכוח את המכשיר הזה” באפליקציית ההגדרות שלך כדי שתדע שאתה שומר על השליטה בחיבור.

מי המציא את בלוטות ‘?

הסיפור האחורי האפל

באופן מוזר, הוליווד ומלחמת העולם השנייה מילאו תפקיד מרכזי ביצירת לא רק בלוטות ‘, אלא ריבוי טכנולוגיות אלחוטיות. הכל החל בשנת 1937 כאשר הדי למר, שחקנית ילידת אוסטריה, השאירה את נישואיה לסוחר נשק עם קשרים לנאצים והדיקטטור האיטלקי הפשיסטי בניטו מוסוליני ונמלטה להוליווד בתקווה להפוך לכוכב. בתמיכתו של ראש האולפן Metro-Goldwyn-Mayer, לואי ב ‘מאייר, שקידם אותה לקהלים כ”האישה היפה בעולם “, מילאה למאר תפקידים בסרטים כמו בום טאון בכיכובם של קלארק גייבל וספנסר טרייסי, נערת זיגפלד בכיכובה של ג’ודי גרלנד, וב -1949 היכו את שמשון ודלילה.

איכשהו היא גם מצאה זמן לעשות קצת המצאות בצד. באמצעות טבלת הניסוח שלה, היא ניסתה מושגים שכללו עיצוב פנס מעובד מחדש ומשקה מיידי מטושטש שהגיע בצורת טאבלט. אף על פי שאיש מהם לא יצאה מהדרך, היה זה שיתוף הפעולה שלה עם המלחין ג’ורג ‘אנתיל על מערכת הדרכה חדשנית לטרפדו שהפנה אותה למסלול לשנות את העולם.

על פי מה שלמדה על מערכות נשק במהלך נישואיה, השתמשו השניים בגלילי פסנתר של נגן הנייר כדי ליצור תדרי רדיו שקפצו כדרך למנוע מהאויב לתקע את האות. בתחילה, חיל הים האמריקני לא הסתייג מלהטמיע את טכנולוגיית הרדיו הספקטרום המפוזר של למר ואנת’יל, אך לאחר מכן היה מפעיל את המערכת כדי להעביר מידע על מיקומם של צוללות אויב למטוסים צבאיים שטסים מעל לשטח.

כיום, Wi-Fi ו- Bluetooth הם שתי וריאציות של רדיו ספקטרום מורחב.

המקור השבדי של Bluetooth

אז מי המציא את בלוטות ‘? התשובה הקצרה היא חברת התקשורת השוודית אריקסון. המאמץ הצוותי החל בשנת 1989 כאשר קצין הטכנולוגיה הראשי של אריקסון מובייל, נילס רידבק, יחד עם רופא בשם יוהאן אולמן, הזמינו את המהנדסים ג’אפ הרסן וסוון מטיסון עם סטנדרט אופטימלי “קצר קישור” לטכנולוגיית רדיו להעברת אותות. בין מחשבים אישיים לאוזניות אלחוטיות שהם תכננו להביא לשוק. בשנת 1990, ג’אפ הרסן היה מועמד על ידי משרד הפטנטים האירופי לפרס הממציא האירופי.

השם “בלוטות ‘” הוא תרגום אנגלי של שם משפחתו של המלך הדני הראלד בלטנד. במהלך המאה העשירית, מלך דנמרק השני התפרסם באגם הסקנדינביה בכך שאיחד את עמי דנמרק ונורווגיה. ביצירת תקן בלוטות ‘, המציאו הממציאים שהם למעשה עושים משהו דומה באיחוד המחשבים האישיים והתעשייה הסלולרית. כך השם דבק. הלוגו הוא כתובת ויקינגית, המכונה רון bind, הממזג את שני ראשי התיבות של המלך.

חוסר תחרות

בהתחשב בשכיחותה, חלקם עשויים גם לתהות מדוע אין אלטרנטיבות. התשובה לכך מעט מורכבת יותר. היופי של טכנולוגיית ה- Bluetooth הוא בכך שהיא מאפשרת להתאים בין שמונה מכשירים באמצעות אותות רדיו לטווח קצר המהווים רשת, כאשר כל מכשיר פועל כמרכיב במערכת גדולה יותר. כדי להשיג זאת, על התקנים התומכים ב- Bluetooth לתקשר באמצעות פרוטוקולי רשת תחת מפרט אחיד.

כסטנדרט טכנולוגי, הדומה ל- Wi-Fi, Bluetooth אינו קשור למוצר כלשהו אלא מיושם על ידי קבוצת ה- Bluetooth Special Interest, ועדה הממונה על עדכון התקנים וכן רישוי הטכנולוגיה וסימני המסחר ליצרנים. לדוגמה, Bluetooth 4.2 (שוחרר בשנת 2014) משתמש בפחות כוח ותכונות משופרות במהירויות ובאבטחה לעומת גרסאות קודמות. זה גם מאפשר קישוריות לפרוטוקול לאינטרנט כך שניתן לחבר התקנים חכמים.

זה לא אומר, עם זאת, ל- Bluetooth אין מתחרים. ZigBee, תקן אלחוטי שעליו פיקד הברית ZigBee, הושק בשנת 2005 ומאפשר שידור על מרחקים ארוכים יותר, עד 100 מטר, תוך שימוש בפחות כוח. שנה לאחר מכן, קבוצת ה- Bluetooth Special Interest הציגה אנרגיה נמוכה של בלוטות ‘, שנועדה להפחית את צריכת החשמל על ידי הכנסת החיבור למצב שינה בכל פעם שגילתה חוסר פעילות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *