המצאות טכנולוגיות מוצלחות

המין האנושי רודף אחר התקדמות טכנולוגית מאז שהתגלו הדרכים ליצור אש. בין האש, ההגה, לבין המצאת הציפורן, האדם רודף אחר כלים של חדשנות. סטודנטים במכללה לומדים מגמה זו בשיעורי היסטוריה ולעיתים עליהם לשלם עבור מאמרים שיכתבו על חומר הלימוד בקורס שלהם.

היום הנוכחי בו אנו חיים עשוי להיראות כתוצאה מחידושים ותגליות מהירים. אבל אם נעז להתחקות אחר המתקנים והמכונות של ימינו, רובם הם התקדמות של מכשירים שנבנו עד עברו.

תחבורה, תקשורת והחלפת מידע הולכים כולם באותו מסלול של חדשנות מתמשכת על המצאה שתחילתה לפני מאות שנים.

בואו נסתכל על כמה מההמצאות הגדולות שחוללו מהפכה בהיסטוריה.

דרך חקר ההיסטוריה הטכנולוגית סטודנטים למכללות לומדים כיצד הגיע האדם לטכנולוגיה המודרנית של ימינו. כן, אפילו משקפי ראייה שאנו לוקחים כמובנים מאליהם בזמן שאנחנו לובשים התחילו פרימיטיביות אדירה בכל הנוגע לגילוי והשימוש בה. מלבד המשקפיים, ישנן גם המצאות מהותיות אחרות, כמו הנר שהוביל לפנס רחוב מודרני. רוצים לדעת עוד? בואו להמעיט בהמצאות החשובות הללו כדי להרחיב את הידע שלכם.

לוח שנה (45 לפני הספירה) – שמור את התאריך

לוח השנה המודרני לא נכנס לשימוש עד שנות ה- 1600, כך שהיו צורות רבות של לוחות שנה ששימשו למילוי למערכת אחידה.

הצורה הראשונה בלוח השנה בו השתמשו המצרים הייתה לוח השנה הסולארי. ואז, יוליוס קיסר הביא את לוח השנה הג’וליאני שהשתמש במערכת של 12 חודשים.

אבל, היה לזה פגם משמעותי מכיוון שהוא נגמר ב 11 דקות. לוח השנה הגרגוריאני או לוח השנה המודרני בו אנו משתמשים כיום הוצג על ידי האפיפיור גרגוריוס ה- XIII בשנת 1582.

פוזולאנה (27 לפני הספירה) – הבטון העתיק
19 המצאות נהדרות שחוללו מהפכה בהיסטוריה
מקור: Epolk / Wikimedia Commons
אנו חיים בעולם הבנוי בעזרת לבנים וטיט. כל הבניינים העומדים לגובה מגורדי שחקים ואפילו לבניינים חד קומתיים משתמשים באותו שילוב של חומרים השומרים אותם יחד מבלי להפיל – בטון.

המצאת הבטון מתוארכת לרומא העתיקה. הרומאים השתמשו בשילוב שונה של אלמנטים כדי ליצור תערובת מחייבת מאשר המקבילה המודרנית שלהם.

Pozzolana משתמשת בתערובת אלומיניום וכוסית המגיבה עם סידן הידרוקסיד בטמפרטורת החדר בנוכחות מים ליצירת חומר בעל תכונות צמנטיות.

אין פלא מדוע הקולוסיאומים והקתדרלות של הרומאים עמדו במבחן הזמן מבלי לאבד את יופיו או את ההילה שלו!

שעון (725 לספירה) – השעון המכני הראשון
19 המצאות נהדרות שחוללו מהפכה בהיסטוריה
מקור: Wikimedia Commons
דמיין את הציביליזציה המודרנית בלי שיש לך תחושת זמן. תרחיש שבו מועדים אינם חשובים ולא שעות העבודה. מפחיד, לא?

זמן הוא דבר שעוזר לנו לעקוב אחר הכל. בני האדם לא המציאו את השעון ככזה, שכן זה היה תכנון מחדש של שעון שמש.

מכשירי שמש היו המכשירים הראשונים שהאדם נהג לעקוב אחר הזמן, והשימוש בהם מתוארך עד 6,000 שנה.

המצרים והסינים השתמשו בשעוני מים כדי לעקוב אחר הזמן. השעון המכני הראשון נעשה על ידי יי שינג מסין בשנת 725 לספירה.

עדשות אופטיות

על ידי היוונים שהמציאו, גברים לא היו יכולים לשפר את חזונם, ליצור מכשירי טלוויזיה ולשפר את העבודה שנעשתה בתחום הצילום והקולנוע. המצאה קדומה זו עזרה להוליד תקליטורים, DVD ושיטות אופטיות אחרות לשמירת קבצים.

עיתון

ג. המצאה סינית, הנייר הוא הבסיס לתוכנית המסמכים במחשבינו כיום. זהו הבסיס שבאמצעותו אנשים מבלוגים את מחשבותיהם ומתקשרים עם אנשים באופן מקוון. אנו לא מחשיבים את זה הרבה היום, אך אם לא היה המציא את העיתון, לא היה לנו שום חומר לרשום את מחשבותינו.

דפוס

יחד עם הנייר, בית הדפוס היה השיטה שבאמצעותה הוקלטו מחשבותיהם של אנשים באופן קבוע ושיתפו אותם עם אחרים במשך מאות שנים. זה מודרניזציה של הדרך בה אנשים הפכו לאינטלקטואלים שכן אפשרה להדפיס ספרים וכתבי יד אחרים בפעם הראשונה. חלפו ימי הפרסום של נזירים בכתב יד. בית הדפוס המודרני הקים עידן חדש של הארה.

חשמל

כל הנוחיות המודרניות לא היו מתאפשרות ללא המצאת החשמל. על ידי רתימת כוחו של הטבע, כמו זה שמקורו בברק, הצלחנו להבין כיצד הוא יכול לכפות דברים. ללא המצאת חשמל, אף אחד מהמתקנים המודרניים שלנו לא היה קיים מכיוון שכולנו היינו חיים לאור נרות.

מנוע הבעירה הפנימית

לפני שאלון מאסק ניסה להמציא את המנוע מחדש, מנוע הבעירה נוצר לשימוש ברכבות ובמכוניות. קודמו זה הסיבה שהומצאו מכוניות וכי מטוסים סוף סוף יוכלו לטוס רחוק יותר ומהיר.

טלפון
לפני הטלפון הנייד היה טלפון חוט שיש להשתמש בו בזמן שהייה במקום אחד. המצאה זו הביאה את המין האנושי מעידן התקשורת הכתב ולתקופה המילולית של האינטראקציה, שהתפתחה בסופו של דבר לאינטרנט של הדברים והמצאת המדיה החברתית.

מכוניות

מתוך התובלה המלוכלכת שמציעה הסוס והעגלה, נחשב המצאת המכונית שתוכל לסייע בהגנה על הסביבה מכיוון שהזיהום הסביבתי שנגרם מחומר הפסולת של הסוס כבר לא יהיה זרוע ברחובות ובעיירות. מעט מאוד ידעו קודמינו שמכוניות יביאו איתם חלק משלהם מזיהום ובעיות אחרות.

מטוס

לפני שהומצא המטוס למרחקים ארוכים, הסתפק האדם בנסיעות בסירה ממדינה למדינה. כניסת המטוס אפשרה לאדם להגיע ליעדיו במהירות וביעילות רבה יותר מאשר בעת נסיעה בסירה.

מוליכים למחצה

הם ההתקדמות הטכנולוגית בכל הזמנים. ללא שבבי מוליכים למחצה, המחשב לא היה ממציא מעולם. המחשב לא היה מתפתח למחשב הנייד, והמחשב הנייד לא היה יכול להפוך לטאבלט והטלפון הנייד. המצאת החלק הזה הייתה אכן נקודת המפנה לקידום הטכנולוגי.

מחשבים אישיים

לאחר התפתחות מחשבי החדר הגדולים בשנות השבעים, המחשב האישי של שנות ה -80 היה נס. זה גרם למותו של מכונת הכתיבה השפלנית כבחירה הראשונה לטקסט כתוב בצורה נקייה בגלל יצירת תוכנת עיבוד תמלילים. הצורך של אנשים לשאת איתם את המחשב הוביל להמצאת המחשב הנייד, שהתרחק לטלפון האנדרואיד ולטאבלט. אפילו המחשב הנייד התפתח, שכן כעת יש לכם מחשבי משחק שהם עוצמתיים להפליא ומחשבים ניידים בעובי של כמה מילימטרים בלבד. עם המצאה יחידה זו, פני הטכנולוגיה השתנו אצל האדם. זה עבר משורת החשיבה ההמצאתית “מה אם” ל”כל דבר אפשרי “בגלל גודל השבב והכוח שיש ברשותו.

לאורך מאות שנים דבר אחד היה בטוח. אורח חייו של האדם הוכתב או הושפע מההתקדמות הטכנולוגית שעמדה בפני כל דור. שיפורים בטכנולוגיה פירושו שלאדם הייתה היכולת לעבור את המגבלות שלו כאדם. העזרה בקידום הטכנולוגי פירושה שהאדם תמיד יפתח רעיונות חדשים וחדשניים יותר שיכולים להקל על אורח חיינו הנוכחי.

מה שמעניין יותר ללמוד עליו הוא שכל התפתחות אורח חיים של בני אדם התרחשה בקנה אחד עם שיפור בחייו הכלליים וברווחתו של אדם. כאשר האדם היה מאופק על ידי אורח חייו הפרימיטיבי, לא ניתן היה להתקדם בהשגתו החינוכית. בעיקר מכיוון שמורים ופרופסורים לא התגרו ללמד שום דבר שהוא מעבר לנורמה. אורח חיים פרימיטיבי קרא לחינוך פרימיטיבי.

עם זאת, בכל פעם שאורח החיים של האדם השתפר, הידע שלו עלה גם ביישום. הסיבה לכך היא שכל המצאה דרשה הוראה כזו או אחרת, בין אם היא תהיה במסגרת כיתתית רשמית ובין אם לא כדי להציג את הטכנולוגיה לאדם ולגרום לו לקבל את יישומה שהתקבל.

אלה הסיבות לכך שלא ניתן לדון באורח החיים והחינוך כנושאים נפרדים במאמר זה. אמנם חינוך תמיד היה בראש סדר העדיפויות של האדם במהלך כל התפתחות, זה לא אומר שהטכנולוגיה לא הייתה חלק חשוב בתהליך. לשני תחומי החיים הללו היה תמיד קשר שלא ניתן לפרק. הם משתפרים בו זמנית בחיים.

בהתבסס על הצעות אלה התברר כי חינוך אורח החיים של האדם הוא פרויקט מתמשך שלא ייגמר עד אשר אורח החיים של האדם ישיג שלמות טכנולוגית. משהו שאפשר לומר עליו יותר קל מאשר לעשות, אך ניתן לעשות זאת. ישנן מאמרי מאמרים רבים שנכתבים בנושא כדי להוכיח את הנקודה הזו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *